
1. Az riskgy
Hatves koromban egy knyvben, mely az serdrl szlt, s Igaz Trtnetek volt a cme, lttam egy nagyszer kpet. riskgyt brzolt, amint egy vadllatot nyel el. Tessk, itt a rajz msolata.

A knyvben ez llt: "Az riskgy egszben, rgs nlkl nyeli le zskmnyt. Utna moccanni sem br, s az emszts hat hnapjt vgigalussza."
Akkoriban sokat tndtem a dzsungelek kalandjain, s egy sznes ceruzval nekem is sikerlt megrajzolnom els rajzomat. Az 1. szmt. Ilyesformn:

Remekmvemet megmutattam a flntteknek, s megkrdeztem ket, nem flnek-e tle.
- Mirt kellene flni egy kalaptl? - vlaszoltk.
Az n rajzom azonban nem kalapot brzolt. riskgyt brzolt, amint pp egy elefntot emszt. Erre lerajzoltam az riskgyt bellrl is, hogy a flnttek megrthessk, mirl van sz. Mert nekik mindig mindent meg kell magyarzni. Ez a 2. szm rajz ilyesforma volt:
Most aztn a flnttek azt ajnlottk, ne rajzoljak tbb riskgyt se nyitva, se csukva, hanem inkbb foglalkozzam fldrajzzal, trtnelemmel, szmtannal s nyelvtannal. gy mondtam le hatves koromban nagyszer festi plyafutsomrl. Kedvemet szegte 1. s 2. szm rajzom kudarca. A nagyok semmit sem rtenek meg maguktl, a gyerekek pedig belefradnak, hogy rks-rkk magyarzgassanak nekik.
Ms mestersget kellett vlasztanom teht: megtanultam replgpet vezetni.
Nagyjbl az egsz vilgot berepltem. s val igaz, hogy kzben nagy hasznt vettem a fldrajznak. Els pillantsra meg tudtam klnbztetni Knt Arizontl. Ez pedig flttbb hasznos dolog, ha jszaka eltved az ember.
gy aztn letem folyamn nagyon sokszor kerltem kapcsolatba komoly emberekkel. Jcskn akadt dolgom a flnttekkel. Kzvetlen kzelbl lthattam ket. s nem mondhatnm, hogy ettl jobb lett rluk a vlemnyem.
Ha olyannal tallkoztam, aki kicsit rtelmesebbnek ltszott, kiprbltam rajta 1. szm rajzomat, mert azt mindig magamnl tartottam. Meg akartam tudni, valban megrti-e a dolgokat. De a vlasz mindig gy hangzott: "Ez egy kalap."
Erre aztn nem beszltem neki se riskgykrl, se serdkrl, se csillagokrl. Alkalmazkodtam hozz. Bridzsrl beszltem neki, meg golfrl meg politikrl s nyakkendkrl. Az illet flntt pedig nagyon rlt neki, hogy ilyen okos emberrel kerlt ismeretsgbe.
2. A brny
gy ltem magnyosan, anlkl, hogy igazban brkivel is szt rthettem volna, mg egyszer, hat esztendvel ezeltt, knyszerleszllst nem kellett vgeznem a Szaharban. Valami eltrtt a motoromban. s mivel se gpszem nem volt, se utasom, magamnak kellett nekiltnom, hogy zld gra vergdjem valahogyan, s kijavtsam a slyos hibt. let s hall krdse volt ez szmomra. Alig egy htre val ivvizem volt.
Ott dltem lomra az els este a homokon, ezermrfldnyire minden lakott helytl. Elhagyatottabb voltam, mint tutajn a hajtrtt az cen kzepn. Elkpzelhet ht, mennyire meglepdtem, amikor hajnalban egy fura kis hang bresztett fl. Azt mondta:
- Lgy szves, rajzolj nekem egy brnyt!
- Micsoda?
- Rajzolj nekem egy brnyt...
Flugrottam, mintha villm csapott volna le mellettem. Megdrgltem a szememet, aztn jl kimeresztettem. s egy apr emberkt lttam, egy teljessggel rendkvli kis emberkt, amint komoly figyelemmel szemll. Itt a legjobb kp, amit ksbb csinlnom sikerlt rla.

Csakhogy az n rajzom ktsgkvl sokkal kevsb elragad, mint amilyen a mintja volt. Igaz, nem az n hibmbl. Mert ami festi plyafutsomat illeti, attl mr hatesztends koromban elvettk a kedvemet a flnttek, gy aztn nem is tanultam meg rajzolni, kivve a csukott meg a nyitott riskgykat.
mulattl kerek szemmel nztem ht a klns tnemnyt. Ne feledjk el: ezer mrfldre voltam minden lakott vidktl. Emberkmen pedig semmi jele nem volt annak, mintha eltvedt volna, vagy hallosan fradt, hallosan hes, hallosan szomjas lenne, esetleg hallosan flne. Egyltaln nem gy festett, mint egy szerencstlen gyerek, aki eltvedt a sivatagban, ezermrfldnyire minden lakott helytl. Mikor vgre szavamra leltem, azt krdeztem tle:
- De ht... hogy kerlsz te ide?
Erre szelden, s mintha valami nagyon komoly dolgot krne, megismtelte:
- Lgy szves, rajzolj nekem egy brnyt...
Ha valami nagyon lenygzen rejtlyes, az ember nem meri megtenni, hogy ne engedelmeskedjk. Akrmilyen kptelensgnek talltam, hogy ezer mrfldre minden lakott helytl s radsul hallos veszedelemben: elvettem a zsebembl egy darab papirost meg a tlttollamat. Hanem akkor eszembe jutott, hogy n fknt fldrajzot, trtnelmet, szmtant s nyelvtant tanultam, s egy kicsit kedvetlenl kzltem az emberkmmel, hogy nem tudok rajzolni.
- Annyi baj legyen - felelte. - Rajzolj nekem egy brnyt.
Minthogy brnyt soha letemben nem rajzoltam, paprra vetettem neki a kt rajz kzl, amire egyltaln kpes voltam, az egyiket: a csukott riskgyt. De hogy elkpedtem, mikor az emberke azt mondta r:
- Nem! Nem! Nem elefntot akarok riskgyban! Az riskgy nagyon veszedelmes, az elefnt meg olyan behemt nagy. Nlam odahaza minden apr. Nekem brnyka kell. Rajzolj nekem egy brnyt.
Ht erre rajzoltam egyet.
Figyelmesen szemgyre vette, aztn:
- Nem! - mondta. - Ez mr nagyon beteg. Csinlj egy msikat nekem.
Rajzoltam egy msikat.
Kis bartom kedvesen, de elnzen mosolygott.
- J, j... Csakhogy ez nem brny, hanem kos. Ennek szarva van.
Megint jat rajzoltam.
Ez se volt j neki, akrcsak az elzk.
- Nagyon reg. Nekem olyan brny kell, amelyik sokig l.
Erre mr kifogytam a trelembl. Mielbb neki akartam kezdeni a motorom sztszerelsnek; rfirkltam ht a paprra a mellkelt rajzot.
- Tessk - mondtam. - Ez itt a ldja. Benne van a brny, amit akarsz.
Nagy meglepetsemre egyszeriben flragyogott az arca.
- Ez az! ppen gy akartam! Mit gondolsz, sok f kell ennek a brnynak?
- Mirt?
- Ht mert nlam odahaza minden olyan kicsi...
- Biztosan elg lesz neki. Egszen kicsi brny.
A rajz fl hajolt.
- Nem is olyan kicsi... Nzd csak! Elaludt...
gy ismerkedtem meg a kis herceggel.
3. " Te is az gbl jttl?"
Hossz idbe tellett, mg megrtettem, honnt jtt. A kis herceg ugyanis engem elhalmozott krdsekkel, az enyimet azonban mintha meg se hallotta volna. Lassanknt, vletlenl elejtett szavakbl tudtam meg, amit megtudtam. gy mikor elszr ltta meg a replmet (nem rajzolom le: replgpet rajzolni az n szmomra tl fogas fladat volna), azt krdezte:
- Ht ez meg mi a szsz?
- Ez nem szsz. Ez repl. Replgp. Az n replgpem.
Szinte hetvenkedtem neki azzal, hogy replk.
- Hogyan?! - kiltott fl. - Az gbl pottyanttl le?
- Igen - feleltem szernyen.
- Ht ez furcsa...
s flkacagott, gyngyz kacagssal; ez hatrozottan bosszantott. Megkvnom, hogy komolyan vegyk a szerencstlensgeimet.
- Szval te is az gbl jttl? - tette hozz. - Melyik bolygrl val vagy?
Mintha hirtelen fny vilgtotta volna meg rejtlyes jelenltt.
- Eszerint egy msik bolygrl val vagy? - szegeztem neki a krdst.
Nem felelt. Csak a fejt csvlta lassan, s a replmet nzte.
- Igaz, ezen nem jhetsz valami messzirl...
s hosszas tprengsbe merlt. Aztn elvette zsebbl a brnyomat, s kincse szemllsbe mlyedt.
Kpzelhetni, hogy izgatott ez az elharapott valloms a "msik bolygrl". Prbltam ht tbbet is megtudni.
- Honnt jttl, emberkm? Hol van az az "odahaza"? Hov akarod magaddal vinni a brnyomat?
Tndve hallgatott, aztn azt mondta:
- Az a j ebben a ldban, amit adtl, hogy jszakra hznak is megfelel neki.
- Persze, persze. Ha j leszel, ktelet is adok, amivel megktheted. Meg egy kart.
Ajnlatom szemltomst meghkkentette a kis herceget.
- Megktni? Milyen ostoba tlet!
- De ha nem ktd meg, elkszl, elvsz...
Kis bartom erre megint flkacagott.
- Elkszl? Hov?
- Mit tudom n. Az orra utn...
A kis herceg elkomolyodott.
- Annyi baj legyen. Hiszen nlam odahaza olyan kicsi minden... - s mintha egy kis szomorsg bujklt volna a hangjban, ahogy hozztette: - Nem valami sokig mehet az orra utn az ember...

|